Strona główna Tani remont Czy warto remontować stary dom – studium przypadku.

Czy warto remontować stary dom – studium przypadku.

2475
0
PODZIEL SIĘ

Dwa lata temu podjęliśmy decyzję o wyprowadzeniu się z bloku i przeniesieniu do niewielkich rozmiarów domu. Prawdopodobnie sama przeprowadzka nie byłaby oszałamiająca, gdyby nie fakt, że podjęliśmy tę decyzję pod wpływem impulsu. Mówiąc wprost denerwowali nas sąsiedzi. Trafiła się okazja zakupu domku w niedalekiej odległości od wcześniejszego mieszkania na działce 9 ar. Jak to w życiu bywa pełni nadziei zaczęliśmy na szybko szukać kupca, dodam że o kredycie nie było mowy bo uwaga… byliśmy oboje w tamtym momencie bezrobotni 🙂 na dodatek nasza rodzina miała się powiększyć 😀 Z perspektywy czasu myślę, że to było szalone i dość ryzykowne. W skrócie: dwójka dorosłych przed 30 bezrobotnych z 4 latkiem, kolejnym dzieciakiem w drodze i psem sprzedaje ładnie wyremontowane 50 metrowe mieszkanie aby zabrać się za remont rudery z 44 roku. Na sprzedaż mieszkania mieliśmy 3 miesiące (podpisaliśmy umowę dając zadatek). Na wyprowadzkę, zaledwie tydzień. Antek urodził się w maju, wyprowadzka niecały miesiąc później.

Jak nasz dom wyglądał? Był do kapitalnego remontu zarówno w środku jak i na zewnątrz. Media jakie były podłączone: prąd, woda, gaz. Każdą z tych instalacji należało wymienić, odnowić itd. Do domu nie była podłączona kanalizacja, więc czekała nas masa papierologii. Osoby, które kiedykolwiek remontowały gruntownie dom wiedzą jak dużo czasu załatwianie formalności zajmuje. Mnie o dziwo udało się zorganizowanie przyłącza kanalizacji w 1 tydzień, dzięki uprzejmości architekta. Na ścianach w domu tynki wapienne, podłogi do wymiany, okna także, dach również… 

Remont całego domu (podłogi, ściany, meble) wewnątrz z nowymi instalacjami, montażem kominka kosztował nas około 45 tysięcy złotych. Dom ma 87 metrów. Dach pozostawiliśmy nietknięty (o tym kiedy indziej). Jestem przekonana, że udałoby się zaoszczędzić nam sporo kasy, w niektórych momentach. Człowiek uczy się jednak na błędach całe życie.

Czy warto remontować stary dom? 

I tak i nie 🙂 W naszym przypadku udało się szybko zorganizować ekipę, remontową która potrafiła dosłownie wszystko. Dzięki temu zamiast 8 tys za wymianę elektryki zapłaciliśmy niecałe 3 tysiące. Dla przykładu cena za m2 położenia na stelażu płyt g-k z szpachlowaniem i malowaniem wyniosła nas 30 zł. Najdroższy okazał się gaz – tutaj nie podam pełnej kwoty, ponieważ mówiąc wprost nie pamiętam. Zamontowaliśmy piec dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania.

Po dwóch latach mieszkania w wyremontowanym domu podjęliśmy decyzję o wyprowadzce. Latem zaczniemy szukać kupca i działki. Do tego czasu, spodziewajcie się wpisów dotyczących różnych technologii budowy i inspiracji 😉 Uciekamy z tego domu, ponieważ jest w mieście. Teraz zmierzamy w kierunku pięknych łąk i widoków na Beskid Niski 🙂 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ