Strona główna Inspiracje Dlaczego styl minimalistyczny jest dobry właśnie dla Ciebie?

Dlaczego styl minimalistyczny jest dobry właśnie dla Ciebie?

720
1
PODZIEL SIĘ

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym jak wystrój wnętrza wpływa na Twoje samopoczucie? Mówi się, że to co cię otacza- określa Twój stan ducha. Jeżeli zatem otaczasz się wiecznym bałaganem, to zapewne żyjesz od długiego czasu w dużym stresie i napięciu.

Czy da się to zmienić? 

Czy wiesz, że permanentny bałagan wpływa na Twoją podświadomość zwiększając poziom stresu? 

Być może piszę o rzeczach zupełnie oczywistych, ale wierzcie mi, psychologowie długi czas badali zagadnienie oddziaływania otoczenia na samopoczucie. Badania przeprowadzone przez sztab specjalistów udowodniły, że to gdzie mieszkasz i w jakich warunkach może wpływać na twój stan zdrowia. The Journal of Social And Personal Relationships ujawnia, że  na przykład stres potęguje się jeszcze bardziej, gdy mąż i żona pracują poza domem. Nie mają oni ochoty na wspólne spędzanie czasu, nie mówiąc już o seksie, jeżeli czeka ich po 8 godzinach pracy sprzątanie prasowanie etc.

Nasze domy powinny być naszym sanktuarium. Miejscem odpoczynku, relaksu.

Jest kilka sposobów aby zmienić dom w mniej przygnębiające miejsce, jednym z nich jest harmonia panująca w minimalistycznym wystroju wnętrz. W pierwszej kolejności zastanów się nad oświetleniem, intensywność, źródło światła, barwa wpływa na nasze samopoczucie.

Poniżej kilka przykładów, które źle wpływają na domowników:

  • Bałagan i duża ilość „gratów” negatywnie wpływa na Twoje samopoczucie.
  • Pomieszczenia ciemne wpływają przygnębiająco na domowników. 
  • Pomieszczenie zbyt jasne nie pozwoli się zrelaksować i wprowadzi Cię w nastrój pośpiechu. 
  • Jeżeli pomieszczenie jest zbyt małe, to możesz czuć się „uwięziony”.

źródło zdjęcia

Rozejrzyj się po mieszkaniu, domu. Czy masz na półkach dużo bibelotów? Figurek, karteczek, długopisów- mówiąc wprost nieokiełznany bałagan? Jeżeli tylko nie są to pamiątki niezwykle ważne dla Ciebie, pozbądź się tego jak najszybciej. Zbierają one tylko kurz, wprowadzają niepotrzebny chaos.

źródło zdjęcia

Ludzie dążą do prostoty i harmonii. Nasz mózg lubi skróty i najczęściej się nimi posługuje, więc jeżeli dasz mu za dużo informacji będzie przeładowany. Dlatego do odpoczynku mała ilość mebli, brak bałaganu, idealny porządek spowoduje, że dom będzie dla Ciebie miejscem ucieczki od zgiełku dnia codziennego.

 

źródło Mcclean and Design

Na blogu znajdziecie sporo wpisów dotyczących kolorów. W stylu minimalistycznym można zauważyć, że ściany, meble przeważnie mają stonowane barwy. Co więcej najczęściej posiadają duże przeszklenia wpuszczające masę naturalnego światła, które ma charakter dominujący. Zwróć uwagę na harmonię i powtarzalność jaką cechuje się ten styl.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ