Ikea wypuściła instrukcję „Jak zrobić sobie płaszcz Johna Snow”

0

Ikea bawi i zaskakuje, zwłaszcza fanów popularnego serialu Gra o Tron. 

Nocna Straż nie jest zbyt rozrywkowa, życie w ciągłym niebezpieczeństwie, celibat, wiecznie odmarznięty zadek – to praca której się nie zazdrości. Obecnie ikea wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, nawet tych siedzących daleko na murze. Za jedyne 79$ możesz sobie kupić i zrobić płaszcz, którego nie powstydziłby się Tormund czy Król Północy. Możesz wierzyć lub nie, ale członkowie Nocnej Straży wiedzą jak się ubierać gdy nadchodzi długa zima. 

Pokolenie Ikea na pewno doceni ten instruktaż

Wystarczą bowiem dwie rzeczy : dywanik z Ikea i nożyczki. 

Po wycięciu otworu możesz cieszyć się wspaniałym i ciepłym płaszczem Nocnej Straży.

GOTOWE!

 

 źródło: boredpanda

Pomysł najważniejszy czyli boazeria, której nikt nie lubi

0

Po miesiącach przerwy wracam do wpisów „ze świata”. Kilka miesięcy intensywnych prac nad nowo zakupionym domem dało się mocno we znaki całej rodzince. Już niebawem wrzucę pierwsze zdjęcia z niepełnej (remont nadal trwa) metamorfozy klocka z lat 80. 

Wracając do tematu 😉 Chyba nie ma osoby, która nie pamiętałaby dobrych czasów boazerii drewnianej montowanej na ścianach w polskich domach w latach 90. Oczywiście o wielkim powrocie drewna na ścianach blogerzy rozpisywali się dobre dwa lata temu. Warto jest jednak zwrócić uwagę, że kolory nawiązujące do skandynawskich trendów nie przypominały klasycznej sosenki polakierowanej, lekko żółtawej na ścianach. Nadchodzi jednak wielki boom, w którym nie tylko meble stylizowane dla nas kojarzone z czasami PRL są w modzie, ale także o naturalnym kolorze boazeria.

Przyznam szczerze, że ten trend zupełnie do mnie nie przemawia. Wiem, jednak że wiele osób lubi takie wystrój dlatego wrzucam inspiracje i ciekawe realizacje w których głównym akcentem jest właśnie „drewniana ściana”

Image credit: Ellie Arciaga Lillstrom. 

Dlaczego styl minimalistyczny jest dobry właśnie dla Ciebie?

1

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym jak wystrój wnętrza wpływa na Twoje samopoczucie? Mówi się, że to co cię otacza- określa Twój stan ducha. Jeżeli zatem otaczasz się wiecznym bałaganem, to zapewne żyjesz od długiego czasu w dużym stresie i napięciu.

Czy da się to zmienić? 

Czy wiesz, że permanentny bałagan wpływa na Twoją podświadomość zwiększając poziom stresu? 

Być może piszę o rzeczach zupełnie oczywistych, ale wierzcie mi, psychologowie długi czas badali zagadnienie oddziaływania otoczenia na samopoczucie. Badania przeprowadzone przez sztab specjalistów udowodniły, że to gdzie mieszkasz i w jakich warunkach może wpływać na twój stan zdrowia. The Journal of Social And Personal Relationships ujawnia, że  na przykład stres potęguje się jeszcze bardziej, gdy mąż i żona pracują poza domem. Nie mają oni ochoty na wspólne spędzanie czasu, nie mówiąc już o seksie, jeżeli czeka ich po 8 godzinach pracy sprzątanie prasowanie etc.

Nasze domy powinny być naszym sanktuarium. Miejscem odpoczynku, relaksu.

Jest kilka sposobów aby zmienić dom w mniej przygnębiające miejsce, jednym z nich jest harmonia panująca w minimalistycznym wystroju wnętrz. W pierwszej kolejności zastanów się nad oświetleniem, intensywność, źródło światła, barwa wpływa na nasze samopoczucie.

Poniżej kilka przykładów, które źle wpływają na domowników:

  • Bałagan i duża ilość „gratów” negatywnie wpływa na Twoje samopoczucie.
  • Pomieszczenia ciemne wpływają przygnębiająco na domowników. 
  • Pomieszczenie zbyt jasne nie pozwoli się zrelaksować i wprowadzi Cię w nastrój pośpiechu. 
  • Jeżeli pomieszczenie jest zbyt małe, to możesz czuć się „uwięziony”.

źródło zdjęcia

Rozejrzyj się po mieszkaniu, domu. Czy masz na półkach dużo bibelotów? Figurek, karteczek, długopisów- mówiąc wprost nieokiełznany bałagan? Jeżeli tylko nie są to pamiątki niezwykle ważne dla Ciebie, pozbądź się tego jak najszybciej. Zbierają one tylko kurz, wprowadzają niepotrzebny chaos.

źródło zdjęcia

Ludzie dążą do prostoty i harmonii. Nasz mózg lubi skróty i najczęściej się nimi posługuje, więc jeżeli dasz mu za dużo informacji będzie przeładowany. Dlatego do odpoczynku mała ilość mebli, brak bałaganu, idealny porządek spowoduje, że dom będzie dla Ciebie miejscem ucieczki od zgiełku dnia codziennego.

 

źródło Mcclean and Design

Na blogu znajdziecie sporo wpisów dotyczących kolorów. W stylu minimalistycznym można zauważyć, że ściany, meble przeważnie mają stonowane barwy. Co więcej najczęściej posiadają duże przeszklenia wpuszczające masę naturalnego światła, które ma charakter dominujący. Zwróć uwagę na harmonię i powtarzalność jaką cechuje się ten styl.

Jak oświetlenie wpływa na Twój nastrój?

0

Czy wiesz, że światło – lub jego brak – w domu (lub gdziekolwiek indziej)ma wpływ na Twoje emocje i nastrój?

Brak światła powoduje, że nasze ciała, produkują większą ilość melatoniny, hormonu który pomaga nam zasnąć. Oświetlenie wpływa zatem na nasze samopoczucie i nastrój. Jeżeli wybierzesz się do fast fooda czeka Cię atak światła, męczący który spowoduje, że będziesz chcieć szybko stamtąd uciec – mówię tutaj o wszystkich budkach w wielkich galeriach. Zupełnie inaczej jest w restauracji, która nastawiona jest na wprowadzenie klienta w dobry relaksujący nastrój. 

Oprócz kształtu lampy, jej wyglądu zewnętrznego bardzo ważne jest natężenie światła i jego lokalizacja. Różnice w natężeniu światła wpływają na wygląd domu. Dobry projektant wnętrz zaprojektuje tak przestrzeń, aby pomieszczenia miały idealne oświetlenie. Kiedy używane jest miękkie światło, cienie są mniejsze i spokojnie wpływa to na nastrój. Zbyt duża ilość miękkiego światła,  może powodować znudzenie problemy ze skupieniem, a nawet przygnębienie. Warto zatem połączyć światło twarde i miękkie aby stworzyć miejsca w których poszczególne elementy wnętrza mają największe znaczenie.  

Sprawdź zatem jakie masz oświetlenie i zobacz co można ewentualnie poprawić.  
 
 

Minimalistyczne wnętrza #1

0

Niepowtarzalne minimalistyczne wnętrza idealne dla osób pracujących ciężko, które spokojnie chcą odpocząć w zaciszu domu. Pełen relaks we wnętrzach spokojnych i zgodnych z harmonią.

sypialnia

Zdjęcie 1 z 26

 

Jak szybko i z zyskiem sprzedać mieszkanie

0

Marzysz o zamianie mieszkania na większe? Może planujesz zakup domku jednorodzinnego? Jeżeli tak, to przeczytaj kilka moich wskazówek na temat tego jak efektywnie sprzedać nieruchomość. Wszystkie informacje tutaj zawarte, są oparte na moim  niewielkim ale owocnym doświadczeniu. Zapraszam do lektury.

Sprzedaż samodzielna.

Jeżeli wybierzesz tę formę sprzedaży powinieneś uzbroić się w cierpliwość. Wiele z telefonów jakie otrzymasz będzie z biur nieruchomości informujących o swoich usługach. Kolejna część telefonów będzie od potencjalnych kupców, którzy nierzadko negocjować będą cenę przed obejrzeniem nieruchomości. Następny kontakt może być od osób zainteresowanych. Staraj się być miłym i uprzejmym. Nie okazuj zbytniego podekscytowania, choć konkretne pytanie i chęć spotkania na pewno będą cie cieszyć. Ludzie instynktownie wyczuwają takie emocje, wykorzystując je na swoją korzyść np. chcąc znacznie obniżyć cenę nieruchomości.
Przed rozpoczęciem zamieszczania jakichkolwiek ogłoszeń, należy bardzo dobrze przejrzeć oferty konkurencyjne. Warto jest prześledzić te, które znajdują się w bazie biur nieruchomości z sąsiedniej okolicy. Dlaczego? Ponieważ wartość nieruchomości nie jest stała! Pamiętaj, że to ile warta jest dana rzecz zależy od tego ile ktoś za nią da. Należy więc ustalić cenę w oparciu o lokalizację, na której wpływ mają takie czynniki jak : komunikacja, dostęp do sklepów, szkół, przedszkoli. Kolejnym czynnikiem jest sąsiedztwo. Nie będzie łatwo sprzedać domu, w dzielnicy w której znajdują się bloki z mieszkaniami socjalnymi, lub dzielnicy która ma opinię niebezpiecznej. Na wartość nieruchomości wpływa również jej standard i sposób zarządzania. Bardzo często wyższą cenę uzyskują mieszkania zarządzane przez wspólnotę mieszkańców niż spółdzielnię.

 Sprzedaż i ogłoszenia w internecie.

Zanim zabierzesz się za poszukiwanie portali i pisanie ogłoszenia wykonaj zdjęcia. I teraz bardzo ważna uwaga! Zdjęcia Twojego domu są jego wizytówką! Przypomnij sobie w jaki sposób przeglądasz ogłoszenia o sprzedaży. Zwracasz uwagę na nagłówek i na zdjęcie! Statystycznie większość osób jest wzrokowcami!

Podczas ich wykonywania bardzo dokładnie posprzątaj w domu, nie rób zdjęć mebli (chyba, że stanowią one część sprzedaży) tylko całych pomieszczeń! Staraj się aby na zdjęciu znalazła się jak największa ilość informacji. Pamiętaj, Twojego kupca nie interesuje, jak ładnie wyglądasz na zdjęciu, które wisi na ścianie, tylko całe pomieszczenie.

Wykonać dobre zdjęcie, można stając w jednym z kątów pomieszczenia. Należy zwrócić uwagę ile przestrzeni mieści się  w kadrze.

Warto jest się zastanowić nad wykonaniem i zamieszczeniem niewielkiego rysunku technicznego, który zobrazuje wielkość pomieszczeń znajdujących się w domu.
Informacja o tym, że mieszkanie musi być posprzątane może wydawać się banalna, ale mogę powiedzieć, że nie jest ona dla wszystkich jasna. Podczas kilkumiesięcznych poszukiwań idealnego domku, natknęliśmy się na mieszkania, które wołały o pomstę do nieba! Plamy, brudne podłogi, ściany, meble. Wiele osób taki widok może od razu odstraszyć.
Czasami więc warto zastanowić się nad wykonaniem niewielkiego remontu – np. odświeżenie ścian. – to naprawdę działa!!

Wystawianie ogłoszenia.
Polecam przygotować listę darmowych i nie tylko portali, które oferują zamieszczanie ogłoszeń. Podczas ich dodawania zwracaj uwagę na to, aby zamieszczać prawdziwe informacje. Podczas formułowania ogłoszenia zastanów się,  jakie są atuty nieruchomości. Czy jest to tylko cena? Czy piękny widok za oknem. Może łatwy dostęp do komunikacji miejskiej? Cisza i spokój, ponieważ dom jest w środku lasu?

Przed wizytą klientów posprzątaj dom – powtarzam się, wiem ? Przygotuj zestaw rachunków, jakie co miesiąc za media opłacasz. Czasami niewielkie koszty eksploatacji mogą przeważyć o sprzedaży nieruchomości! Bądź grzeczny i cierpliwy, ponieważ chociaż ludzie zadawać będą ciągle te same pytania musisz mieć nadzieje, że wśród nich znajdzie się osoba, która kupi nieruchomość.

Jak długo sprzedaje się nieruchomość? Na to pytanie ciężko jest odpowiedzieć. Wszystko zależy od jej atrakcyjności i ceny. Na pewno łatwiej będzie znaleźć kupca na mieszkanie poniżej ceny rynkowej niż na bardzo drogi apartament. Nie ma reguły, dlatego należy się uzbroić w cierpliwość!
W moim przypadku był to nie cały miesiąc czasu.

 Współpraca z biurami nieruchomości.

Współpraca z biurami nieruchomości jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają niewiele czasu. Biura nieruchomości o ugruntowanej pozycji na rynku posiadają rozbudowaną bazę klientów, którzy czekają na mieszkania w danej okolicy. Dlatego zdarza się, że można znaleźć kupca w bardzo krótkim czasie. Kolejnym atutem współpracy jest bezpieczeństwo. Każda osoba, która będzie nasze mieszkanie oglądać, podpisuje wcześniej umowę legitymując się dowodem osobistym.

Na pewno dużym minusem współpracy są opłaty związane z usługą pośrednictwa, których wysokość uzależniona jest od firmy. W moim mieście jest to około 2 % wartości sprzedaży nieruchomości +23% vat. Przed rozpoczęciem współpracy należy dokładnie przeczytać umowę, bo zdarzają się biura, które życzą sobie wynagrodzenia za pośrednictwo od sprzedawcy i kupującego! Dlatego warto jest zapytać pośrednika kto dokładnie ponosi wszelkie koszty związane ze sprzedażą.

Warto jest również wspomnieć o dwóch formach umowy na wyłączność i otwartej. Treść każdej z nich należy ustalić dokładnie z pośrednikiem.

Uogólniając umowa otwarta, pozwala na samodzielną sprzedaż nieruchomości przy jednoczesnym korzystaniu z kilku biur nieruchomości. Przy umowie zamkniętej tylko i wyłącznie jedna firma pośrednicząca może sprzedać nieruchomość (w czasie trwania umowy).

Po dokonanej transakcji sprzedaży z pomocą biura nieruchomości należy pamiętać o poinformowaniu wszystkich innych biur o tym, że nieruchomość została sprzedana. Wiele firm, nakłada kary na osoby, które tego zapisu nie przestrzegają.

Negocjacje ceny i sprzedaż.

Negocjacje bywają najtrudniejszą częścią sprzedaży. Bywa, że nasza nieugięta postawa potrafi odstraszyć klienta. O czym warto pamiętać? Dosłownie- o rozsądku. Jeżeli nie mamy „noża na gardle” nie powinniśmy się zgadzać z każdą ceną zaproponowaną przez kupca. Należy ustalić sobie cenę minimalną za nieruchomość. W przypadku dużego zainteresowania można rozważyć sprzedaż nieruchomości z wyposażeniem. Taki dodatek może skłonić kupca do szybszego podjęcia decyzji.

Podpisanie umowy następuje u notariusza. Należy wybrać tego, którego ceny są rozsądne. Chociaż ustawowo są one narzucane to zdarza się, że za  dodatkowe usługi jak zaniesienie dokumentów do wydziału ksiąg wieczystych notariusze życzą sobie 150 zł.

 Mam nadzieje, że kilka słów ułatwi wam sprzedaż nieruchomości. Pamiętajcie, że do sprzedaży należy podchodzić spokojnie!

 

17 sposobów na optyczne powiększenie powierzchni domu.

0

Sypialnia ze schowkami

Zdjęcie 1 z 17

Jeżeli narzekacie na brak miejsca, pomyślcie o takim rozwiązaniu : szafa "schowana" w ścianie, ławka, która może być świetnym schowkiem na pościel.

Większa część osób mieszka obecnie w niewielkich mieszkaniach, niedużych domach. Małe jest piękne, proste i bardzo praktyczne – im mniej czasu poświęca się sprzątaniu tym lepiej. Dzisiaj zaprezentuje wam kilka sposobów na to, jak optycznie powiększyć niewielkie pomieszczenia.

Marokańskie płytki ścienne – Zrób to sam! DIY

0

Zastanawialiście się kiedykolwiek czy da się wykonać idealne płytki w zaciszu własnego domu? Marokańskie płytki, o pięknych wzorach i kształtach przyciągają wiele osób. Niestety ich ceny w Polsce są bardzo wysokie. 

Jakiś czas temu zupełnie przypadkiem natrafiłam na tutorial jak krok po kroku wykonać płytki ścienne. Ładne zdjęcie, z pięknymi chabrowymi płytkami od razu przyciągnęły moją uwagę. 

Zamieszczam pod spodem instrukcję jak krok po kroku wykonać takie płytki. 

Barek

Zdjęcie 1 z 6

Piękne płytki, prawda? Zaskoczę was, ale jak się okazuje wykonanie takich płytek nie jest trudne. Jak je wykonać? Przekonajcie się sami.

Co zmieniła ustawa rolna? Czy da się kupić działkę powyżej 30 ar?

0

Od jakiegoś czasu planujemy z mężem budowę domu poza miastem. Decyzję tę podjęliśmy po nowelizacji tzw. ustawy o obrocie ziemią rolną, która prawdopodobnie jest uciążliwa nie tylko dla nas, ale także dla większości osób, które planują wyprowadzkę na wieś. 

Zmiany jakie wprowadziła ustawa rolna

Nowe przepisy, które weszły w życie 30 kwietnia 2016 roku ograniczają obrót nieruchomościami rolnymi. Jak podał oficjalnie ustawodawca, chciano w ten sposób zapobiec masowemu nabywaniu przez cudzoziemców ziemi i przeciwdziałać spekulacjom.

Obecnie zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego:
– nieruchomości rolne mogą nabyć jedynie rolnicy indywidualni, poza pojedynczymi wyjątkami,
– rolnicy nie mogą dokupić ziemi, jeżeli łączna powierzchnia ich gospodarstwa przekroczy 300 ha,
– nowy nabywca gospodarstwa rolnego jest zobowiązany do prowadzenia go zgodnie z przeznaczeniem przez minimum 10 lat,
– prawo pierwokupu nieruchomości przysługuje dzierżawcy i Agencji Nieruchomości Rolnych,

Powyższe obostrzenia dotyczą działek powyżej 0,3 ha tj. 30 ar. 

Osoba niebędąca rolnikiem może natomiast zakupić:

działkę o powierzchni maksymalnej 0,3 ha (30 ar) 
– działkę o powierzchni 0,5 ha (50 ar), która w dniu 30.04 była zabudowana budynkiem mieszkalnym oraz obiektami niewykorzystywanymi już do produkcji rolniczej,
– 
działkę, która była przeznaczona na cele inne niż rolna do dnia 30.04.2016 roku. W innym wypadku działkę obowiązuje nowe prawo,

Planowaliśmy z mężem zakup działki o powierzchni około 50 ar, zgodnie z ustawą możemy ją kupić ale….

Ustawa przewiduje wyjątki dla przyszłych nabywców nieruchomości, decyzję o nich podejmie Agencja Nieruchomości Rolnych.

Wyjątek 1:

Pierwsza możliwość mówi o uzyskaniu zgody dla sprzedającego na transakcję z osobą, która nie jest rolnikiem. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ zbywca ma obowiązek wykazać, że nie znalazł kupca wskazanego w ustawie. Dowodem, że zbywca poszukiwał nabywcy na daną nieruchomość może być ogłoszenie zamieszczone w gazecie, portalu internetowym czy umowa z biurem nieruchomości. Ponadto, we wniosku o zgodę należy zaświadczyć, że nowy nabywca daje gwarancję prawidłowego prowadzenia działalności rolniczej. 

Wyjątek 2:

Nieruchomość może zostać kupiona przez osobę, która chce stworzyć gospodarstwo rolne. Wówczas to nabywca składa wniosek do ANR, udowadniając, że posiada kwalifikacje rolnicze, a nabyte gospodarstwo będzie prowadzić zgodnie z przeznaczeniem. Przyszły rolnik zobowiązuje się także, że będzie mieszkał w gminie, na terenie której leży nieruchomość przez okres 5 lat

Ten ostatni zapis w zasadzie zupełnie zamraża rynek nieruchomości i uniemożliwia jakiekolwiek spekulacje.

Jakie są konsekwencje nowego prawa o obrocie ziemią?

Moim zdaniem w dłuższej perspektywie sytuacja będzie wyglądać następująco: działki objęte Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego o powierzchni do 30 ar, będą znacznie droższe od działek o powierzchni 40-50 ar, których tylko część przeznaczona jest pod zabudowę jednorodzinną. Inną konsekwencją może być wzrost cen mieszkań. Jeżeli ustawodawca wstrzymał możliwość spekulacji wartością działek, pozostaje rynek mieszkań, który i tak jest w wielu przypadkach „nadmuchany”. Z drugiej strony zwiększające się dopłaty do Mieszkań Dla Młodych mogą częściowo wpłynąć na wartość cen nieruchomości -przyjmując, że najczęściej to właśnie Młodzi kupują apartamenty 🙂

Obecnie z mężem znajdujemy się w sytuacji patowej. Podoba nam się działka o wielkości 50 ar, która jednak nie jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Co najgorsze, plan jest w trakcie realizacji, co w praktyce oznacza, że procedura po złożeniu wniosku o warunki zabudowy, może przez Urząd Gminy zostać zawieszona do czasu ukończenia realizacji MPZP.

Dodam, że urzędnicy planują…. i planują… już go od 6 lat. 🙂

źródło zdjęcia: kreacjaobrazu.pl

Czy warto remontować stary dom – studium przypadku.

0

Dwa lata temu podjęliśmy decyzję o wyprowadzeniu się z bloku i przeniesieniu do niewielkich rozmiarów domu. Prawdopodobnie sama przeprowadzka nie byłaby oszałamiająca, gdyby nie fakt, że podjęliśmy tę decyzję pod wpływem impulsu. Mówiąc wprost denerwowali nas sąsiedzi. Trafiła się okazja zakupu domku w niedalekiej odległości od wcześniejszego mieszkania na działce 9 ar. Jak to w życiu bywa pełni nadziei zaczęliśmy na szybko szukać kupca, dodam że o kredycie nie było mowy bo uwaga… byliśmy oboje w tamtym momencie bezrobotni 🙂 na dodatek nasza rodzina miała się powiększyć 😀 Z perspektywy czasu myślę, że to było szalone i dość ryzykowne. W skrócie: dwójka dorosłych przed 30 bezrobotnych z 4 latkiem, kolejnym dzieciakiem w drodze i psem sprzedaje ładnie wyremontowane 50 metrowe mieszkanie aby zabrać się za remont rudery z 44 roku. Na sprzedaż mieszkania mieliśmy 3 miesiące (podpisaliśmy umowę dając zadatek). Na wyprowadzkę, zaledwie tydzień. Antek urodził się w maju, wyprowadzka niecały miesiąc później.

Jak nasz dom wyglądał? Był do kapitalnego remontu zarówno w środku jak i na zewnątrz. Media jakie były podłączone: prąd, woda, gaz. Każdą z tych instalacji należało wymienić, odnowić itd. Do domu nie była podłączona kanalizacja, więc czekała nas masa papierologii. Osoby, które kiedykolwiek remontowały gruntownie dom wiedzą jak dużo czasu załatwianie formalności zajmuje. Mnie o dziwo udało się zorganizowanie przyłącza kanalizacji w 1 tydzień, dzięki uprzejmości architekta. Na ścianach w domu tynki wapienne, podłogi do wymiany, okna także, dach również… 

Remont całego domu (podłogi, ściany, meble) wewnątrz z nowymi instalacjami, montażem kominka kosztował nas około 45 tysięcy złotych. Dom ma 87 metrów. Dach pozostawiliśmy nietknięty (o tym kiedy indziej). Jestem przekonana, że udałoby się zaoszczędzić nam sporo kasy, w niektórych momentach. Człowiek uczy się jednak na błędach całe życie.

Czy warto remontować stary dom? 

I tak i nie 🙂 W naszym przypadku udało się szybko zorganizować ekipę, remontową która potrafiła dosłownie wszystko. Dzięki temu zamiast 8 tys za wymianę elektryki zapłaciliśmy niecałe 3 tysiące. Dla przykładu cena za m2 położenia na stelażu płyt g-k z szpachlowaniem i malowaniem wyniosła nas 30 zł. Najdroższy okazał się gaz – tutaj nie podam pełnej kwoty, ponieważ mówiąc wprost nie pamiętam. Zamontowaliśmy piec dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania.

Po dwóch latach mieszkania w wyremontowanym domu podjęliśmy decyzję o wyprowadzce. Latem zaczniemy szukać kupca i działki. Do tego czasu, spodziewajcie się wpisów dotyczących różnych technologii budowy i inspiracji 😉 Uciekamy z tego domu, ponieważ jest w mieście. Teraz zmierzamy w kierunku pięknych łąk i widoków na Beskid Niski 🙂